Ўзбекистон Республикаси Президенти ёрдамчиси
Саида Шавкатовна Миризиёева,
Ўзбекистон Республикаси Бош Прокурори
Йўлдошев Ниғматилла Тўлқиновичга мурожаат.
Тадбиркорларнинг айтишича 12 март куни 70 гя яқин иссиқхоначилар Қишлоқ ҳўжалиги вазирлиги раҳбарияти билан урашув ўтказиб барча муаммо ва таклифлари берган. Берилган муаммолардан бири ички бозорда Туркманистон, Хитой ва Эрон давлатларидан импорт бўлаётган помидорларни назоратини кучайтириш сўралди. Ўсимликлар ҳимояси ва карантин агентлиги муутасадди ҳодимлари бугунги кунгача Туркмнистон республикасидан 1418 тонна помидор импорт қилишга фитосанитария серитификатини берлганилиги, лекин Эрон ва Хитой давлатларидан ҳеч қандай импорт бўлмаганлиги ва фитосанитария сертификатлари берилмаганлиги таъкидлаб ўтилган. Шу куни Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан ишчи гуруҳ тузилиб Тошкент вилоятида жойлашган “Фут сити” бозорига иссиқхоначилар, Карантин агентилиги ва вазирлик ходимлари билан бориб ўрганилганида ҳақиқатдан Хитой помидорлари мавжудгиги, Эрондан ҳам кираётгани аниқланди, ишчи гуруҳ томонидан видео тасвирга олинган. Бундан ташқари Туркамистонда олиб кирилаётган маҳсулотлар 1400 тоннадан кўплиги аниқланди. Шу куннинг ўзида 400 тоннага яқин помидор борлиги ва кунига 12 – 20 фура яъни 200 – 360 тонна кирётгани ўрганилган. Бозорда аниқланган импорт маҳсулотларини кўздан кечирганимизда бугунги кунда жуда ҳавфли бўлган “Қўнғир бужмайиш вируси”(ToBRFV) белгилари ва бошқа турдаги бактериологик касаллик белгилар мавжудлиги аниқланган. Агарда ушбу маҳсулотлар карантин агентлиги томонидан текширилмаган ва уларга фитосанитария сертификатлари берилмаган бўлса яна қандай касаллик ва зараркунандалар бўлиши мумкинлиги масаласи очиқ қолган. Чунки ушбу аниқланган маҳсулотлардан ҳеч қайси ташкилот намуна олиб текширгани йўқ ва бу маҳсулотлар бир кунда сотилиб ҳалқимиз дастурхонига тарқалиб кетган. 12 март куни Хитой помидорлари 22000-24000 сўмдан сотилаётган бўлса, 13 март куни 8000 сўмдан сотилиб бутунлай тугатилган. Нархларнинг бу даражада тушиши иссиқхоначи тадбиркорлага кредитларни тўлаш ва бошқа ҳаражатларини қоплашга салбий таъсир кўрсатмоқда.
Ўзингизга маълумки помидор 1-даражали маҳсулот ҳисобланмайди яъни аҳоли доим талаб қиладиган маҳсулотлар рўйҳатига кирмайди, лекин иссиқхоначи тадбиркор учун декабрь – апрел ойлари йиллик даромадларини 70 фоизини берадиган давр. Ушбу даврда ички ҳаражатларидан ташқари даромад олинади. Шунинг учун импорт қилинаётган маҳсулотларни фитосанитария текширувидан ўтказиш, импорт қилинаётган ва импорт қилинган бозорларда сотилаётган маҳсулотларга нисбатан кучли назорат ўрнатилишини талаб қилишмоқда.
Тадбиркор билан бир қаторда иссиқхона сектори вакиллари томонидан хам мурожаат қелиб тушди . Уларнинг айтишича мамлакатни сифатли қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари билан таъминлаш, иш ўринлари яратиш ва экспортни ривожлантиришда муҳим рол ўйнайди.Иссиқхона хўжалиги келгусидаги ўсиш ва модернизация учун улкан салоҳиятга эга. 2017-2021 йилларда иссиқхона хўжаликларининг йиллик ўсиш суръати 27%ни ташкил этди, охирги 5 йил ичида уларнинг майдони ва етиштирилган маҳсулот ҳажми 3 марта ошди. 80 минг доимий ва 120 минг мавсумий иш ўринлари яратилди. Уларнинг 90% ортиғи қишлоқ аёлларидир.
Иссиқхона хўжаликларини ривожлантириш учун давлат томонидан 16 трлн сўмдан ортиқ кредитлар ажратилган, шу жумладан, халқаро молия
институтлари томонидан 645 млн АҚШ доллар маблағ ажратилган.